KRIMINALITA


Více než polovinu ztrát zboží v tuzemských obchodech mají na svědomí krádeže. Vyplývá to z průzkumu společnosti KPMG. Česku patří v této oblasti kriminality první místo mezi sledovanými členskými státy EU.
Krádeže zákazníků podle průzkumu představují 43 procent inventurních rozdílů, které obchodníci zjistí. Na krádeže vlastních zaměstnanců a manipulaci v obchodě připadá po 15 procentech ztrát.

V českých obchodech se krade stále více. Zatímco ve 24 zemích EU loni průměrné ztráty obchodníků kvůli krádežím podle průzkumu European Retail Theft Barometer klesly z předloňských 1,25 procenta obratu obchodů na 1,24 procenta, tak v ČR naopak vzrostly z 1,4 procenta v roce 2005 na 1,42 procenta. Česku tak opět připadlo nelichotivé první místo. Deseti největším obchodním řetězcům loni v Česku podle předběžných údajů Incoma Research a časopisu Moderní obchod vzrostly celkové maloobchodní tržby meziročně o 32,9 miliardy na 261,3 miliardy korun, takže jejich ztráty činily až několik miliard korun. Například v tuzemských prodejnách Albert a Hypernova společnosti Ahold zloději ročně odcizí zboží za několik milionů korun.
Ve 24 zemích EU, kde se průzkum European Retail Theft Barometer uskutečnil, loni obchodníkům kvůli kriminalitě i vlastním chybám vznikly ztráty v celkové hodnotě kolem 29 miliard eur (812 miliard korun). Na jednoho obyvatele EU tak v průměru připadly krádeže za 71 eur (1988 korun). Více se krade v nových členských státech EU. V západoevropských zemích loni podíl krádeží na obratu obchodníků klesl z předloňských 1,24 procenta na 1,23 procenta. Ve střední Evropě a pobaltských státech se ale zvýšil z 1,32 procenta na 1,35 procenta. Kriminalita způsobuje nejmenší škody obchodníkům ve Švýcarsku (0,92 procenta obratu). Zhruba polovinou se na ztrátách evropských obchodníků podílejí krádeže způsobené zákazníky, třetinu mají na svědomí zaměstnanci obchodů a 6,2 procenta krádeží podle studie připadá na dodavatele. Interní chyby, špatné zpracování dat a omyly při oceňování zboží se na ztrátách obchodníků podílí přibližně 14 procenty. Důvody vzniku inventurních rozdílů obchodníků

- Přeprava 7 %
- Manipulace v obchodě 15 %
- Změna vlastnosti zboží 3 %
- Vypršení lhůty spotřeby 6 % v ASIS ČR
- Nesprávné kódy 11 %
- Krádeže zákazníků 43 %
- Krádeže vlastních zaměstnanců 15 %

Zdroj: asiscz.org

Simple Net s.r.o.2008